12/01/2019 workshop “fokální dystonie klavíristů” s MUC. Juliem Gruendahlem 

pianist-1149172_640

12. ledna 2019 se v pražské ordinaci naší kolegyně a členky výboru Společnosti MUDr. K. Zelenayové uskutečnil seminář věnovaný fokální dystonii klavíristů.

Přednášející MUC. Julius Gruendahl nás seznámil s nejnovějšími poznatky o fokální dystonii. Jeho výzkum formou retrospektivní studie klavíristů s diagnózou fokální dystonie bude  v tomto roce publikován pod hlavičkou Institutu pro hudební fyziologii a medicínu hudebníků v německém Hannoveru.

Videozáznam přednášky a prezentace v pdf formátu bude od března členům České společnosti pro hudební fyziologii a medicínu hudebníků k dispozici v uzavřené sekci našich webových stránek.

 


07/11/2018 Lékař hudebníků MUDr. Pavel Drbal na Opera Plus: Snášet bolest je nebezpečné hrdinství

V dalším článku cyklu “Jak medicína pomáhá hudebníkům” na portálu www.operaplus.cz vysvětluje MUDr. Pavel Drbal příčinu bolestí zad souvisejících s hrou na hudební nástroj a zmiňuje varovné příznaky. 

 


30/9/2018 Nový článek na Opera Plus

Šéf České společnosti pro medicínu hudebníků MUDr. Pavel Drbal otevírá nový cyklus o tom, jak medicína pomáhá hudebníkům a zpěvákům. Článek věnovaný bolesti související se hrou na hudební nástroj najdete ZDE na portálu www.operaplus.cz.